Jaką wybrać wanienkę dla dziecka? Porady dla młodych rodziców

Pojawienie się dziecka w domu oznacza, oprócz wielu innych rzeczy, że niektóre z pomieszczeń w domu będą musiały zostać dostosowane do usług, których wymaga ten mały człowiek. Przede wszystkim na pierwsze miesiące dziecka trzeba będzie przygotować łóżeczko, wanienkę i fotelik samochodowy. W przypadku wanny jej wielkość będzie zależała od przestrzeni, jaką dysponujesz w domu, dlatego jej zakup będzie ważną decyzją do podjęcia w czasie ciąży.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wanienki dla niemowląt będą elementem, z którego będzie się korzystać od pierwszej chwili, a szczególnie w przypadku nowych matek to, czego szukają ponad wszystko, to komfort i bezpieczeństwo dla dziecka. Trwają one zazwyczaj do ukończenia przez dziecko 18 miesiąca życia, dlatego zaleca się, aby rozmiar wanienki był standardowy, tak aby z czasem dostosował się do wzrostu dziecka, a przede wszystkim wysokiej jakości. Jak wiadomo dzieci w pewnym momencie muszą przejść etap nauki stawiania kroków i chodzenia, tak samo rodzice muszą oswoić się wykonywaniem codziennych obowiązków.

Bardzo ważny jest również materiał, z którego wykonana jest wanienka, gdyż od niego zależeć będzie trwałość wanienki, a przede wszystkim dobre samopoczucie dziecka. Wielu rodziców zwraca szczególną uwagę na kształt wanienki dla niemowląt, dbając o to, by dziecko nie narażało się na żadne ryzyko i nie mogło zrobić sobie krzywdy.

Kolejnym z wymogów, jakie musi spełniać taka wanienka to praktyczność, ponieważ wielokrotnie rodzice muszą zmierzyć się z myciem dziecka sami i niezależnie od tego, jak bardzo się starają, czują, że „brakuje im rąk”. Jeśli więc w pewnym sensie ten element będzie jak najbardziej praktyczny i wygodny, to będzie to bardzo korzystne, ponieważ ułatwi pracę w każdym momencie. Powinna również zapewniać komfort, jeśli chodzi o jej czyszczenie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Jakie są rodzaje wanienek dla dzieci?

Istnieje szeroki katalog wanienek dla dzieci w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można je dobrze dopasować do przestrzeni, w której będą zainstalowane.

Wanienki w stylu konwencjonalnym

Są one najbardziej tradycyjne i ekonomiczne. Można je oprzeć na każdej płaskiej powierzchni, ponieważ nie mają nóżek, które by je podtrzymywały, a materiał, z którego są wykonane, to głównie plastik.

Wanienki do zainstalowania w normalnej wannie

Ten typ wanny przeznaczony jest dla tych osób, które posiadają łazienkę ze średniej wielkości wanną, w której mogą zmieścić wannę o takich parametrach. Zawierają one również system dopasowania średnicy do pozostałych. Wśród korzyści z tego jest to, że oszczędzasz miejsce, ponieważ będziesz miał korzyść z nie wypełniania łazienki śmieciami między jedną rzeczą a drugą. Również ten model wanienki dla dzieci posiada bardzo łatwy system napełniania i opróżniania.

Wanienki podróżne

Jeśli Twoje dziecko musi podróżować kilka razy, najlepiej kupić wanienkę podróżną, aby używać jej gdziekolwiek się wybierasz. Można je napompować i złożyć, dzięki czemu są łatwe w transporcie i bezproblemowe.

Wanienki  dla noworodków

Wanienki te są szczególnie polecane dla wcześniaków, ponieważ zostały zaprojektowane przez położne i są specjalnie dostosowane do wielkości i delikatności noworodka. To, co odróżnia ten typ wanienki od poprzednich to fakt, że imituje ona kształt łona matki, dzięki czemu dziecko lepiej przystosuje się do tych pierwszych kąpieli. Minusem tego formatu jest to, że po kilku miesiącach, w zależności od wzrostu dziecka, trzeba będzie kupić kolejną wanienkę dla dziecka o konwencjonalnym rozmiarze.

Podsumowanie

Kiedy już wiesz, jaki typ wanny najlepiej pasuje do łazienki, w której zamierzasz ją zamontować, to reszta już będzie prosta, ponieważ metoda jej montażu jest bardzo prosta. Z biegiem czasu i w zależności od tego, jak bardzo dziecko urosło, rodzice prędzej czy później zdecydują się przenieść je do zwykłej wanny w domu. Zmiana ta musi być przeprowadzona ostrożnie, aby dziecko stopniowo przystosowało się do nowego miejsca. Najlepszym sposobem na taką zmianę jest umieszczenie fotelika kąpielowego w normalnej wannie i włożenie do niego kilku zabawek, aby dziecko było rozproszone. Do tego można dodać jeszcze jedno akcesorium, np. gumową barierkę, która zmniejsza powierzchnię przeznaczoną do kąpieli dziecka.

Artykuł powstał we współpracy z portalem https://bajkowy.pl/.