Dlaczego tak ważne jest to, by dziecko uczęszczało na jakieś zajęcia pozalekcyjne?

Nie samą nauką dziecko żyje. Oczywiście rodzice nieraz chcieliby, by ich malce od rana do wieczora przesiadywały z nosem w książkach, pilnie odrabiały lekcje tuż po szkole i zjedzonym obiedzie, a do tego same wykazywały permanentny głód wiedzy i zaspokajały go poprzez regularne wizyty w bibliotece, jednakże prawda jest taka, że maluchy zwykle nie lubią się uczyć, no chyba że mowa o nauce poprzez jakąś aktywność lub zabawę. Zajęcia pozalekcyjne rozbudzają w nich natomiast głód wiedzy, ale robią to w sposób naturalny i niewymuszony. Jest to jeden z tych kluczowych powodów, dla których warto z nich skorzystać. Rodzice, którzy chcą, by ich szkraby prawidłowo się rozwijały, na pewno nie powinni zmarnować szansy na odkrycie talentów własnych dzieci już w ich wczesnym wieku.

Rozwój dziecka oraz zabawa powinny być priorytetowe

Nie chodzi oczywiście o to, by nadmiernie obciążać młody i wciąż rozwijający się umysł, który nadal potrzebuje czasu do regeneracji, odpoczynku albo zwykłej zabawy. Mądre korzystanie z zajęć pozalekcyjnych nie polega na chodzeniu na nie codziennie i na pewno nie polega na braniu udziału w kilkunastu różnych zajęciach, dlatego takie zajęcia trzeba dziecku dozować, stopniowo i powoli sprawdzając, jakie tematy są dla szkraba naprawdę interesujące. W szkolnych świetlicach często można pograć w rozwijające planszówki dla dziecka. Wbrew pozorom tu nie chodzi jednak tylko o pogłębienie wiedzy. Nie chodzi też jedynie o rozwój umysłowy i zapewnienie dziecku nowych specjalnych umiejętności. W obecnych czasach zajęcia dodatkowe dla dzieci, a zwłaszcza zajęcia sportowe oraz artystyczne, częściowo mogą posłużyć chociażby do… odciągnięcia dziecka od ekranu komputera, przed którym maluchy w tym momencie przesiadują zdecydowanie za często i zdecydowanie za długo.

Wszelakie zajęcia grupowe to sposób na poznanie swoich rówieśników, rozwinięcie pięknych przyjaźni oraz powolne odkrywanie świata pod okiem nauczyciela i zarazem mentora. Zajęcia pozalekcyjne nierzadko stanowią ważny etap dojrzewania. Bardzo często to one są jednym z tych jaśniejszych punktów w ciągu dnia, na który dzieci czekają z wielką niecierpliwością.