Jak wyglądają etapy rozwoju niemowlaka?

Rozwój niemowlaka to bardzo intensywny czas w życiu dziecka. Rozwija się na wielu płaszczyznach jednocześnie: emocjonalnej, poznawczej i fizycznej.

Do 1 roku życia zwiększa swoją masę nawet 3-krotnie. Jest to czas, gdy dziecko zaczyna chodzić, mówić, a do tego wyrażać swoje emocje.

Rozwój niemowlaka w pierwszym miesiącu

Na początku maluch za wiele nie rozróżnia. Wykonuje także wiele bezwarunkowych odruchów, jak np. zaciskanie dłoni w piąstkę. Śpi przeważnie 16-20 godzin na dobę. Jego aktywność w tym czasie skupia się przede wszystkim na jedzeniu, spaniu i wydalaniu. Dziecko ma też ogromną więź z matką.

Rozwój niemowlaka w drugim miesiącu

W tym czasie dziecko uczy się śmiać, płacz staje się bardziej zróżnicowany. Poznaje wtedy świat, bardziej rozróżnia kształty, jeśli są blisko. Często w tym czasie dziecko zaczyna wkładać palce do buzi, reaguje na dźwięk. Mogą także pojawić się kolki, jednak pamiętajmy, że nie każde dziecko ich doświadcza.

Rozwój niemowlaka w szóstym miesiącu

Dziecko często już przewraca się samo na brzuszek, podnosi główkę i zaczyna się uczyć siadać. Przeważnie jednak nie jest w stanie jeszcze samo stabilnie siedzieć i wymaga podparcia. Dosyć dobrze widzi i słyszy, Rozwija się jego emocjonalność.

Rozwój niemowlaka w pierwszym roku

W pierwszym roku dziecko uczy się wstawać. Często samodzielnie podejmuje próby podnoszenia się, przytrzymując mebli i łóżeczka. Stawia pierwsze kroki, wymawia pierwsze sylaby i może pochwalić się swoimi pierwszymi ząbkami. Dziecko w tym okresie potrafi już wyrażać i rozpoznawać podstawowe emocje, a do tego czuje dużą więż z rodzicami.