Jak zachęcić dziecko do rozwijania talentu wspinaczkowego?

Jeśli zauważyliście, że Wasze dziecko tuż po wyjściu na podwórko najczęściej zaczyna wspinać się na okoliczne drzewa lub w czasie rozrywek na placu zabaw w pierwszej kolejności zawsze wybiera wysokie drabinki – może być to znak, że rozwija się w nim nieśmiało pasja wspinaczkowa.

W jaki sposób ją utrzymać i korzystnie rozwinąć? Jakie podjąć kroki, by dziecko nie straciło tego rodzaju pasji?

Wspinaczka – radość dla każdego dziecka

Przychodzi taki czas, gdy głupio jest wspinać się na każde drzewo rosnące na osiedlu, a drabinki na placach zabaw stają się jakby za małe, by w pełni odkrywać radość wspinania.

W takiej sytuacji wszystkim rodzicom wychowującym swoje dzieci w duchu sportowym polecane są skałki wspinaczkowe. Funkcjonują one w większości miast w Polsce, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat ten rodzaj rozrywki stał się niesłychanie modny. Parki zaprojektowane pod kątem sportów wyczynowych oferują także rozbudowany i ciekawy program dla dzieci. Warto całymi rodzinami wybrać się w tego typu miejsca, by na nowo odkryć, jak wiele korzyści daje wspólne spędzanie czasu w ruchu!

Co dają dzieciom sporty wspinaczkowe?

Sporty wspinaczkowe pozwalają przede wszystkim wykształcić w dzieciach zręczność i sprawność. To bardzo ważne, zwłaszcza w pierwszych latach życia. Uczymy się ufać własnemu instynktowi oraz ciału, kierując się na wespół nie tylko siłą, ale także rozumem, orientacją terenową. Sporty wspinaczkowe, te w formie konkurencji na czas, uczą także skrupulatności oraz uczciwego współzawodnictwa.

Sport ten pomaga w walce z ograniczeniami i lękami, dotyczącymi przede wszystkim wysokości i podejmowania samodzielnych decyzji. Pasja wykształcona w ten sposób w dziecku od najmłodszych lat z pewnością procentuje w życiu dorosłym.